Infolinka

+420 777 727 328

Bezúdržbová hliníková konstrukce pro vaši zahradu

Viktor Karásek
Viktor Karásek
27.09.2015

Co je altán, pergola a zimní zahrada?

Klíčový je výraz zimní zahrada, prakticky je však zimní zahrada a altán to samé. Rozdíl můžeme vnímat v tom, že altán je vždy na pozemku samostatně stojící zasklená konstrukce (oproti tomu je besídka otevřená, bez výplní stavebních otvorů), zatímco zimní zahrada je vždy napojena na obytnou část (dům). Zimní zahradu si tak můžeme udělat i zasklením balkónu, lodžie, nebo terasy. V každém případě však nyní hovoříme o takzvané studené zimní zahradě a zasklením balkónu či lodžie získáme jen miniaturní prostor. Studená zimní zahrada má horší tepelnou setrvačnost – po vyhřátí rychle vystydne.

Základ pro hliníkové konstrukce zimních zahrad

Základ musí být betonový, čili tradiční betonový základ stavebních konstrukcí (základová deska), nebo alespoň betonové pásy po celém obvodu konstrukce zimní zahrady. Základ musí být samozřejmě založen v nezámrzné hloubce, tedy alespoň 80 cm.

Izolační vlastnosti zimní zahrady

U studených zimních zahrad nejsou zvýšené požadavky na tepelně izolační vlastnosti konstrukce a zasklení. Přesto však lze použít izolační dvojskla. Pokud je zimní zahrada napojena na obytnou budovu, zlepšuje její tepelně izolační vlastnosti. To samé platí i v případě zasklení lodžií, balkónů a teras. Zimní zahrada tak vytvoří první bariéru před mrazivým vzduchem, zároveň je částečně vytápěna tepelnými ztrátami interiéru (například otevřená ventilace nebo terasové dveře). Toto řešení je vhodné třeba i pro studené verandy. Též lze použít srovnávací výraz nevytápěný skleník, ovšem v tomto případě pro lidi, nikoli na teplotu choulostivé rostliny. Studené zimní zahrady využívají stejně jako nevytápěné skleníky skleníkového efektu k ohřevu vzduchu uvnitř. Pokud bychom však umístili do zaskleného prostoru krb, rychle se vzduch uvnitř ohřeje a rychle také vychladne. Součástí konstrukce může být i ochrana zádveří před větrem a jím zaháněným listím a sněhem.
Statika konstrukce

Pro dokonalé statické vlastnosti hliníkových zimních zahrad je třeba, aby alespoň na jedné straně byla nosná zeď, která konstrukci kotví a zajišťuje její statiku. Pokud by tedy mělo jít o samostatně stojící altán, je třeba jednu ze stěn vyzdít, stačí i jednu ze dvou kratších, pokud má konstrukce obdélníkový půdorys. V každém případě však platí, že je třeba od začátku konzultovat každý krok s dodavatelem hliníkové konstrukce a prosklení. Komplikace lze vyřešit, i když začne stavebník budovat pergolu či altán svépomocí a pak až je chce doplnit o hliníkovou konstrukci a zasklení.

Zasklení zimní zahrady z hliníkové konstrukce

Pro zasklení hliníkové konstrukce jsou doporučena kalená skla (typ ESG), i když jsou výrazně dražší. Nerozbijí se tak snadno jako obyčejná a pokud, sklo se rozletí na malé kulaté střepy a nikoho vážně neporaní. Kalené sklo je předepnuté, proto opravdu hodně vydrží, když se ale rozbije, pak zcela – tedy konkrétní skleněná výplň jako celistvý díl. Pokud se použije izolační dvojsklo, získáme tím lepší plošnou tepelnou izolaci. Dodací lhůty jsou v případě kaleného skla delší, jelikož je v ČR omezena jeho výroba. Jinak lze též použít polykarbonát, například v případě zasklení lodžie či bazénu. Při realizaci pergoly je dokonce možné rozložit investici. Nejprve se vybuduje konstrukce a až v druhé etapě může být zasklena či dozasklena a vznikne tak zimní zahrada či altán. Do té doby jde o pergolu. Sklo může být čiré, tónované – například do hněda, průsvitné a neprůhledné (mléčný connex – typ VSG). Samozřejmě však lze zasklení hliníkové konstrukce také zlevnit použitím běžného skla typu FLOAT.

Statické dílce či posuv?

Ideální je kombinace statických a posuvných dílů, čili 3/4 posuvné a 1/4 statické (nebo např. 2/3 a 1/3). V opačném případě je ale možné prosklít celou stěnu na pevno, takže se například pevně zasklí boky a otevírací (posuvná) zůstane pouze přední část. U posuvných částí je kolejnice kotvena do základů a je nejčastěji vyvýšena nad podlahu kvůli odvádění vody. Pouze v případě, že dodávku konstrukce řeší stavebník včas a je tedy dostatečný prostor pro stavební přípravu, může být kolejnice utopena a přitom vyřešeno i odvádění vody. Vždy je přitom nutné, aby odborník přijel na místo realizace, pokud má klient o konstrukci z hliníku vážný zájem. Nejprve je navrženo řešení, vytvořen koncept a poté konstrukce na místě zaměřena. Následuje její výroba a montáž. Případné konzultace bez objednávky díla a poradenské služby jsou zpoplatněné.

Barvy hliníkové konstrukce

Standardní je bílá barva nebo eloxovaný povrch hliníku. Elox, to je na povrchu elektrolýzou upravený hliník, který pak nešpiní a jeho barevnost je stálá. Hliníkové profily je též možné upravit do různých odstínů. V tomto případě se používají komaxitové (práškové, vypalované) barvy dle stupnice RAL. Barva se nanáší pod statickým nábojem (naskáče na povrch) a následně vypálí v peci.

Montáž hliníkové konstrukce zimních zahrad

Tyto hliníkové konstrukce jsou vždy montované, nelze je svařovat. Spoje jsou důkladně vymyšlené, používají se duté nýty s metrickým závitem. Konstrukce může být též zamykatelná – buďto jen zevnitř (lodžie, balkóny), nebo z obou stran. V tom případě se přidává hliníkový sloupek a zadlabací zámek. Řešení je vždy prováděno na klíč, není nabízen sériově vyráběný produkt.

Podobné články

solar-protection-fabric-membranes-exterior-63267-1768437

Jak pečovat o markýzy

Markýzové látky jsou vyráběny ze 100% akrylátového vlákna. Jsou navrhovány a vyráběny pro venkovní použití a následující pokyny o péči je nutno respektovat v plném rozsahu. Pročtěte si tedy praktické rady, jak si udržet markýzu co nejdéle v plné kondici.

005041

Na co si dát pozor při nákupu markýzy?

Jak se horizontální markýza vybírá a podle jakých parametrů si ji vybrat jako vhodnou alternativu právě pro vaší terasu, balkon? Na úvod ještě upřesním pojem horizontální markýza, jedná se o jednu z mnoha typů markýz jako stínícího výrobku. Horizontální markýza přesněji řečeno je markýza s horizontálními (vodorovnými) skládacími rameny upevněnými buď na nosném profilu v…

Zimní zahrada

Ukázka realizace: zimní zahrada tří sezón pro RD v Ostravě

Když se díváte na zimní zahrady na fotkách, nebo vás zaujme některá ve vašem okolí, vidíte jen malý kousek toho, co všechno se dá vymyslet a jak celý koncept funguje. My pro vás máme pohled přímo do zákulisí, včetně vysvětlení, co a proč používáme. Chceme vám představit jednu z našich realizací, zimní zahradu u rodinného…

Nezávazná poptávka

Prosíme přiložte fotografie k poptávce, jsou důležité pro správně řešení.

Nahrát soubory

Tato pole jsou povinná.

Společnost Karásek s.r.o., IČ 251 64 589, se sídlem České Budějovice, Nemanická 437/5, PSČ 370 10, jako správce zpracovává osobní údaje. Společnost zpracovává osobní údaje v souladu s právními předpisy, především v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES. Společnost informuje, že každá fyzická osoba má právo na přístup k osobním údajům, právo na změnu údajů a právo na výmaz údajů, případně právo odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost nepředává osobní údaje dál pro marketingové nebo jiné obchodní aktivity. Právo odvolat souhlas i dalších práv podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů je možno využít v sídle společnosti nebo prostřednictvím emailu sekretarka@karasek.cz . V souvislosti se zpracováním osobních údajů má osoba právo podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů.