Vlhkost v bytě nebo v domě, která může vést až k plísním na zdi, to zná hodně lidí. Víte ale, že i v zimní zahradě může být vlhkost problém? Místo příjemného odpočinku vás pak čeká práce navíc. Naštěstí se tomu dá poměrně jednoduše předcházet, když si dáte pozor na následující věci.
Rizikové faktory – hodně zeleně a špatné větrání
Nejčastěji řeší vlhkost v zimní zahradě milovníci pokojových rostlin, zejména těch tropických. Patříte mezi ně i vy? V tom případě asi tušíte, kde je zakopaný pes. Tropické rostliny potřebují hodně zálivky a tepla a kvůli tomu se hlavně v létě může zimní zahrada, která nemá dobře řešené větrání, proměnit spíš ve skleník. Rostlinám se tam bude dařit skvěle, ale vy si tam moc neodpočinete.
Špatné řešení větrání je obecně velký problém, protože právě díky výměně vzduchu se zimní zahrada zbavuje vlhkosti a vytváří se v ní příjemné klima pro odpočinek. Myslete na to nejen kvůli sobě a svému pohodlí, ale také kvůli domu, ke kterému může zahrada přiléhat. Vlhkost totiž může působit i na jeho zdi a vzniká vyšší riziko růstu plísní.
Všechno začíná u konstrukce
Jedním z klíčových faktorů, který pomáhá předcházet vlhkosti uvnitř zimní zahrady, je dobře naplánovaná konstrukce. Musíte brát v úvahu nejen velikost zimní zahrady, ale i to, na jakou stranu je orientovaná, jestli bude navazovat na verandu nebo pergolu s dřevěnými sloupky a jak moc ji chcete designově propojit s domem.
Naše firma má se stavbou zimních zahrad velké zkušenosti, takže dokážeme vyřešit i komplikovanější konstrukce. Plánujeme zahrady přímo na míru a upravujeme detaily podle toho, abyste měli přesně takové pohodlí, jaké si přejete.
Jaké zasklení zvolit?
První věc, na kterou se soustředíme, je to, zda budete na zahradě občas i v chladnějším počasí, nebo půjde opravdu jen o sezónní posezení. Při první variantě je ideální volit rámový systém zasklení, který lépe těsní, ale musí mít precizně vyřešené větrání. Pokud by se tak nestalo, může dojít k srážení vlhkosti. Nabízíme i nadstandardní možnost – systémy Patio Living Strong a Combi Izo, které mají dvojitá skla a díky tomu skvěle izolují.
Při druhé variantě můžeme použít i bezrámové zasklení, které je estetičtější, ale méně těsní.
Větrat hodně, nebo málo?
Nemusíte větrat hodně, pokud větráte efektivně. Toto platí jak v bytě, tak v zimní zahradě. Při jejím plánování se zaměřujeme na to, aby se dal jednoduše vytvořit průvan. Zimní zahrada se musí dát otevřít ze dvou stran, ideálně do kříže, aby vzduch mohl dobře proudit a vyměnil se co nejrychleji. Doporučujeme řešení, kdy se stáhnou ⅔ bočních stěn do strany. Kromě toho můžete mít i větrací okénka u stropu, kterými zajišťujete průběžné větrání.
Tipy od profesionálů
Vlhkost v zimní zahradě může vzniknout i tehdy, pokud si ji necháte postavit u čerstvé novostavby. Ta totiž ještě pár měsíců po dokončení vysychá a když jednu stěnu hned zastavíte, vlhkost nebude mít kam odcházet. S realizací zimní zahrady se proto vyplatí počkat.
Doporučujeme také používat hliníkové konstrukce. Máme vyzkoušené, že jsou velmi odolné a narozdíl od dřeva nenatahují vlhkost zvenku. Existuje už široká paleta barev konstrukcí, takže si můžete vybrat přesně ten odstín, který bude dobře sedět k vaší stavbě.
Poslední věc – čím jednodušší, tím lepší. Rádi vám vytvoříme zimní zahradu na míru, ale pokud zvolíte komplikovaný tvar s nějakými výklenky, je větší riziko, že právě tam se vytvoří tepelný most a bude se srážet vlhkost.
Nečekejte, až se vlhkost stane problémem ve vaší zimní zahradě. Začněte svůj projekt zimní zahrady s profesionály, kteří vám zajistí, že vaše investice bude dlouhodobě udržitelná a vám přinese jen radost. Stačí nám poslat poptávku s představou o realizaci a my vám zdarma sestavíme nezávaznou nabídku, na základě které pak můžeme začít naši spolupráci.