Infolinka

+420 777 727 328

Na východ, nebo na jih? Jaká je nejlepší orientace zimní zahrady? 

Viktor Karásek
Viktor Karásek
12.01.2024

Máte před sebou projekt svého nového domu a plánujete, kam umístit zimní zahradu, aby z ní nebyl skleník, ale příjemné místo na odpočinek? Nebo už bydlíte, jen jste se rozhodli rozšířit bydlení o místnost, kde budete blíž k přírodě? Nezapomeňte vzít v úvahu orientaci zimní zahrady, která má vliv třeba na to, jak dlouho tam bude svítit slunce a kterým květinám se tam bude dařit. Abyste měli jednodušší rozhodování, připravili jsme pro vás přehled výhod a nevýhod umístění zimní zahrady na různé světové strany. 

Východní orientace pro skřivany a milovníky ranní kávy 

Do zahrady orientované na východ svítí slunce hned od rána, ale s nižší intenzitou. Pokud vstáváte brzo, třeba abyste si zacvičili, nebo v klidu vypili kávu, můžete to dělat právě v zimní zahradě, kde je mnohem příjemnější atmosféra než v kuchyni.

Vystavení rannímu slunci svědčí i rostlinám, dostanou svou dávku světla i tepla, ale nehrozí přehřátí a poškození listů. Navíc po poledni, když slunce začne být agresivnější, je vaše zahrada už ve stínu. Dobře se tu bude dařit orchidejím, fuchsiím, begoniím nebo tchyninu jazyku.

Z našeho pohledu je východní orientace pro třísezónní zimní zahrady nejvýhodnější, protože nemusíte řešit komplexní stínění a po celý den je tu příjemné klima i v létě. 

Zahrada na západ – večery plné romantiky 

Pokud plánujete zimní zahradu využívat hlavně k večeru, ať už na setkávání s přáteli, romantické večeře, nebo jen tak relax po práci, ideální orientace bude směrem na západ. Sice budete muset vyřešit stínění v odpoledních hodinách, hlavně v létě, kdy je dlouho světlo, na druhou stranu se tu odpoledne akumuluje teplo a díky tomu noci v zimní zahradě nebudou chladné.

Západně orientovaná zimní zahrada je vhodná na pěstování chilli papriček, různých bylinek, svědčí i monsterám a voskovkám. 

Nejvíce tepla na jižní straně, severní je stinná

Pokud vám zahrada vychází buď na sever, nebo na jih, zvolte spíš jižní orientaci. Severní strana domu je ta nejchladnější a na zimní zahrady bez vytápění ji nedoporučujeme. Naopak na jižní straně je skoro celý den slunce a teplo už od dopoledne. 

U zimní zahrady orientované na jih vám pomůžeme vymyslet kvalitní zastínění i větrání, abyste se vyhnuli přehřátí. Počítejte také s tím, že se tu bude dařit hlavně suchomilným rostlinám, kaktusům nebo subtropickým keřům a stromkům, jako je ibišek nebo citrusy.

Doufáme, že vám naše tipy pomohly. Nezapomeňte, že zimní zahrada není jen o rostlinách, je to místo, kde nabíráte energii, relaxujete a těšíte se ze života. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv orientaci, rádi vám vaše nápady zrealizujeme, stačí nás kontaktovat.

Podobné články

dsc-0466

Jak na plastové shrnovací dveře

Téma shrnovacích dveří již znáte medializované z dřívějších dob. Přesto je toto zboží stále jedno z nejvhodnějších, když povážíme cenu a výkon. Když bych rozdělil možnosti zahrnující toto téma, na prvním místě pak doporučím shrnovací dveře plastové pro otvory s výškou do 205 cm, protože zde je pak cena nižší. Když výška tento rozměr přesáhne a bude…

20150821-075183

Stínění pergoly pomocí baldachýnu

Možná i ve vašem případě jste se propracovali až k tomuto článku, protože byste rádi pořídili vhodné a funkční stínění vaší pergoly. Zřejmě jste ve fázi, kdy po vybudování pergoly tedy dřevěné konstrukce s průhlednou střechou je vhodné účelné přemýšlet i více do budoucnosti a proto jsme tu my. Myslím tím situaci, kdy jako první…

004902

Zima je krásná, ale jak se zahřát?

Zimní období, tedy doba od 22. prosince do 20. března je obdobím, které vnímáme každý jinak. Jednoduše bych řekl, že děti mají zimu rády protože jde o období, kdy dostávají dárky o Vánocích, těší se na zimní prázdniny a lyžování – prostě zimní sporty. Druhou skupinou jsou potom dospělí, kteří samozřejmě mohou vnímat výhody zimy…

Nezávazná poptávka

Prosíme přiložte fotografie k poptávce, jsou důležité pro správně řešení.

Nahrát soubory

Tato pole jsou povinná.

Společnost Karásek s.r.o., IČ 251 64 589, se sídlem České Budějovice, Nemanická 437/5, PSČ 370 10, jako správce zpracovává osobní údaje. Společnost zpracovává osobní údaje v souladu s právními předpisy, především v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES. Společnost informuje, že každá fyzická osoba má právo na přístup k osobním údajům, právo na změnu údajů a právo na výmaz údajů, případně právo odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost nepředává osobní údaje dál pro marketingové nebo jiné obchodní aktivity. Právo odvolat souhlas i dalších práv podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů je možno využít v sídle společnosti nebo prostřednictvím emailu sekretarka@karasek.cz . V souvislosti se zpracováním osobních údajů má osoba právo podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů.