Infolinka

+420 777 727 328

Na východ, nebo na jih? Jaká je nejlepší orientace zimní zahrady? 

Viktor Karásek
Viktor Karásek
12.01.2024

Máte před sebou projekt svého nového domu a plánujete, kam umístit zimní zahradu, aby z ní nebyl skleník, ale příjemné místo na odpočinek? Nebo už bydlíte, jen jste se rozhodli rozšířit bydlení o místnost, kde budete blíž k přírodě? Nezapomeňte vzít v úvahu orientaci zimní zahrady, která má vliv třeba na to, jak dlouho tam bude svítit slunce a kterým květinám se tam bude dařit. Abyste měli jednodušší rozhodování, připravili jsme pro vás přehled výhod a nevýhod umístění zimní zahrady na různé světové strany. 

Východní orientace pro skřivany a milovníky ranní kávy 

Do zahrady orientované na východ svítí slunce hned od rána, ale s nižší intenzitou. Pokud vstáváte brzo, třeba abyste si zacvičili, nebo v klidu vypili kávu, můžete to dělat právě v zimní zahradě, kde je mnohem příjemnější atmosféra než v kuchyni.

Vystavení rannímu slunci svědčí i rostlinám, dostanou svou dávku světla i tepla, ale nehrozí přehřátí a poškození listů. Navíc po poledni, když slunce začne být agresivnější, je vaše zahrada už ve stínu. Dobře se tu bude dařit orchidejím, fuchsiím, begoniím nebo tchyninu jazyku.

Z našeho pohledu je východní orientace pro třísezónní zimní zahrady nejvýhodnější, protože nemusíte řešit komplexní stínění a po celý den je tu příjemné klima i v létě. 

Zahrada na západ – večery plné romantiky 

Pokud plánujete zimní zahradu využívat hlavně k večeru, ať už na setkávání s přáteli, romantické večeře, nebo jen tak relax po práci, ideální orientace bude směrem na západ. Sice budete muset vyřešit stínění v odpoledních hodinách, hlavně v létě, kdy je dlouho světlo, na druhou stranu se tu odpoledne akumuluje teplo a díky tomu noci v zimní zahradě nebudou chladné.

Západně orientovaná zimní zahrada je vhodná na pěstování chilli papriček, různých bylinek, svědčí i monsterám a voskovkám. 

Nejvíce tepla na jižní straně, severní je stinná

Pokud vám zahrada vychází buď na sever, nebo na jih, zvolte spíš jižní orientaci. Severní strana domu je ta nejchladnější a na zimní zahrady bez vytápění ji nedoporučujeme. Naopak na jižní straně je skoro celý den slunce a teplo už od dopoledne. 

U zimní zahrady orientované na jih vám pomůžeme vymyslet kvalitní zastínění i větrání, abyste se vyhnuli přehřátí. Počítejte také s tím, že se tu bude dařit hlavně suchomilným rostlinám, kaktusům nebo subtropickým keřům a stromkům, jako je ibišek nebo citrusy.

Doufáme, že vám naše tipy pomohly. Nezapomeňte, že zimní zahrada není jen o rostlinách, je to místo, kde nabíráte energii, relaxujete a těšíte se ze života. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv orientaci, rádi vám vaše nápady zrealizujeme, stačí nás kontaktovat.

Podobné články

005043

Jak rozdělit pokoj? Tipy na dělící příčky

Už vím, jak jsou dnes dobré informace nedostupné a proto, když od Vás přistane v mé emailové poště tolik poptávek, které jsou vždy o tom, že potřebujete rozdělit nebo oddělit jednotlivé části bytu, proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který by Vám měl pomoci si představit, jak naše dělící stěny fungují, jak se dají…

img-5024

Střecha vaší pergoly

Jak Vám mohu pomoci s volbou střešní krytiny? Když jste aktuálně zřejmě v procesu rozhodování, jakou pergolu zvolit, ať už dřevěnou, hliníkovou, kovovou či jinou tak k tomu je potřeba již vědět jakou použijete střešní krytinu. Na střechu pergol je dnes možné použít mnoho druhů materiálu. A to se Vám bude líbit. 

005058

Elektrickou markýzu? ANO! S motorem od Somfy

Rád bych se s Vámi podělil o informace, které mohou pomoci Vám, každému kdo uvažuje o pořízení nové markýzy nebo stínícího prvku k vašemu domu nebo provozovně. Samozřejmě je mnoho možností, jak zastínit uvažovaný prostor k práci nebo odpočinku.

Nezávazná poptávka

Prosíme přiložte fotografie k poptávce, jsou důležité pro správně řešení.

Nahrát soubory

Tato pole jsou povinná.

Společnost Karásek s.r.o., IČ 251 64 589, se sídlem České Budějovice, Nemanická 437/5, PSČ 370 10, jako správce zpracovává osobní údaje. Společnost zpracovává osobní údaje v souladu s právními předpisy, především v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES. Společnost informuje, že každá fyzická osoba má právo na přístup k osobním údajům, právo na změnu údajů a právo na výmaz údajů, případně právo odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost nepředává osobní údaje dál pro marketingové nebo jiné obchodní aktivity. Právo odvolat souhlas i dalších práv podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů je možno využít v sídle společnosti nebo prostřednictvím emailu sekretarka@karasek.cz . V souvislosti se zpracováním osobních údajů má osoba právo podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů.