Infolinka

+420 777 727 328

Jak se vyhnout vlhkosti v zimní zahradě: Od projektování po údržbu

Viktor Karásek
Viktor Karásek
09.05.2024

Vlhkost v bytě nebo v domě, která může vést až k plísním na zdi, to zná hodně lidí. Víte ale, že i v zimní zahradě může být vlhkost problém? Místo příjemného odpočinku vás pak čeká práce navíc. Naštěstí se tomu dá poměrně jednoduše předcházet, když si dáte pozor na následující věci. 

Rizikové faktory – hodně zeleně a špatné větrání  

Nejčastěji řeší vlhkost v zimní zahradě milovníci pokojových rostlin, zejména těch tropických. Patříte mezi ně i vy? V tom případě asi tušíte, kde je zakopaný pes. Tropické rostliny potřebují hodně zálivky a tepla a kvůli tomu se hlavně v létě může zimní zahrada, která nemá dobře řešené větrání, proměnit spíš ve skleník. Rostlinám se tam bude dařit skvěle, ale vy si tam moc neodpočinete. 

Špatné řešení větrání je obecně velký problém, protože právě díky výměně vzduchu se zimní zahrada zbavuje vlhkosti a vytváří se v ní příjemné klima pro odpočinek. Myslete na to nejen kvůli sobě a svému pohodlí, ale také kvůli domu, ke kterému může zahrada přiléhat. Vlhkost totiž může působit i na jeho zdi a vzniká vyšší riziko růstu plísní. 

Zimní zahrada s integrovaným žlabem

Všechno začíná u konstrukce 

Jedním z klíčových faktorů, který pomáhá předcházet vlhkosti uvnitř zimní zahrady, je dobře naplánovaná konstrukce. Musíte brát v úvahu nejen velikost zimní zahrady, ale i to, na jakou stranu je orientovaná, jestli bude navazovat na verandu nebo pergolu s dřevěnými sloupky a jak moc ji chcete designově propojit s domem.

Naše firma má se stavbou zimních zahrad velké zkušenosti, takže dokážeme vyřešit i komplikovanější konstrukce. Plánujeme zahrady přímo na míru a upravujeme detaily podle toho, abyste měli přesně takové pohodlí, jaké si přejete. 

Jaké zasklení zvolit? 

První věc, na kterou se soustředíme, je to, zda budete na zahradě občas i v chladnějším počasí, nebo půjde opravdu jen o sezónní posezení. Při první variantě je ideální volit rámový systém zasklení, který lépe těsní, ale musí mít precizně vyřešené větrání. Pokud by se tak nestalo, může dojít k srážení vlhkosti. Nabízíme i nadstandardní možnost – systémy Patio Living Strong a Combi Izo, které mají dvojitá skla a díky tomu skvěle izolují. 

Při druhé variantě můžeme použít i bezrámové zasklení, které je estetičtější, ale méně těsní. 

Větrat hodně, nebo málo? 

Nemusíte větrat hodně, pokud větráte efektivně. Toto platí jak v bytě, tak v zimní zahradě. Při jejím plánování se zaměřujeme na to, aby se dal jednoduše vytvořit průvan. Zimní zahrada se musí dát otevřít ze dvou stran, ideálně do kříže, aby vzduch mohl dobře proudit a vyměnil se co nejrychleji. Doporučujeme řešení, kdy se stáhnou ⅔ bočních stěn do strany. Kromě toho můžete mít i větrací okénka u stropu, kterými zajišťujete průběžné větrání. 

Zimní zahrada

Tipy od profesionálů

Vlhkost v zimní zahradě může vzniknout i tehdy, pokud si ji necháte postavit u čerstvé novostavby. Ta totiž ještě pár měsíců po dokončení vysychá a když jednu stěnu hned zastavíte, vlhkost nebude mít kam odcházet. S realizací zimní zahrady se proto vyplatí počkat.

Doporučujeme také používat hliníkové konstrukce. Máme vyzkoušené, že jsou velmi odolné a narozdíl od dřeva nenatahují vlhkost zvenku. Existuje už široká paleta barev konstrukcí, takže si můžete vybrat přesně ten odstín, který bude dobře sedět k vaší stavbě. 

Poslední věc – čím jednodušší, tím lepší. Rádi vám vytvoříme zimní zahradu na míru, ale pokud zvolíte komplikovaný tvar s nějakými výklenky, je větší riziko, že právě tam se vytvoří tepelný most a bude se srážet vlhkost. 

Zimní zahrada s integrovaným žlabem

 

Nečekejte, až se vlhkost stane problémem ve vaší zimní zahradě. Začněte svůj projekt zimní zahrady s profesionály, kteří vám zajistí, že vaše investice bude dlouhodobě udržitelná a vám přinese jen radost. Stačí nám poslat poptávku s představou o realizaci a my vám zdarma sestavíme nezávaznou nabídku, na základě které pak můžeme začít naši spolupráci. 

Podobné články

Zimní zahrada

4 důvody, proč si pořídit zimní zahradu

Máte za domem zahradu a rádi se kocháte pohledem na to, co vám tam roste? Představte si, že byste si mohli užívat pohled do zeleně bez ohledu na počasí.   Mít místo, které má všechny výhody verandy, ale zároveň tam neprší a nefouká, to je jeden z důvodů, proč k nám zákazníci přichází. Je toho ale mnohem…

005041

Na co si dát pozor při nákupu markýzy?

Jak se horizontální markýza vybírá a podle jakých parametrů si ji vybrat jako vhodnou alternativu právě pro vaší terasu, balkon? Na úvod ještě upřesním pojem horizontální markýza, jedná se o jednu z mnoha typů markýz jako stínícího výrobku. Horizontální markýza přesněji řečeno je markýza s horizontálními (vodorovnými) skládacími rameny upevněnými buď na nosném profilu v…

Hliníková pergola v šedém provedení

Bezúdržbová hliníková konstrukce pro vaši zahradu

Hliníkové konstrukce pro pergoly, zasklení lodžií, terasy, altány a zimní zahrady nahradí plnohodnotně tradiční konstrukce z masivního dřeva. Cena hliníkové konstrukce je stejná jako konstrukce z KVH dřevěných hranolů, povrch hliníku však nemusíme udržovat a ušetříme tak na nátěrových hmotách. Pro větší stabilitu je třeba hliníkovou konstrukci kotvit alespoň s jednou zděnou stěnou. Jaké nabízejí…

Nezávazná poptávka

Prosíme přiložte fotografie k poptávce, jsou důležité pro správně řešení.

Nahrát soubory

Tato pole jsou povinná.

Společnost Karásek s.r.o., IČ 251 64 589, se sídlem České Budějovice, Nemanická 437/5, PSČ 370 10, jako správce zpracovává osobní údaje. Společnost zpracovává osobní údaje v souladu s právními předpisy, především v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES. Společnost informuje, že každá fyzická osoba má právo na přístup k osobním údajům, právo na změnu údajů a právo na výmaz údajů, případně právo odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost nepředává osobní údaje dál pro marketingové nebo jiné obchodní aktivity. Právo odvolat souhlas i dalších práv podle obecného nařízení o ochraně osobních údajů je možno využít v sídle společnosti nebo prostřednictvím emailu sekretarka@karasek.cz . V souvislosti se zpracováním osobních údajů má osoba právo podat stížnost u Úřadu pro ochranu osobních údajů.